سلام! به سایت معماری خوش آمدید

معماری - مدرسه معماری ندرلند در شهر رتردام
                          مدرسه معماری ندرلند در شهر رتردام

مؤسسه معماري هلند به يك انسجام معماري دست يافته كه باوجود اجزاء مختلف به يك كليت جذاب و  محرك مي انجامد. اجزاي برنامه به گونه اي به هم متصل شده اند كه  كارآيي  مؤثر داشته باشند و در موارد لازم انطباق هاي ضروري را ايجاد نمايند. اجزاي اصلي مؤسسه  كه شامل موزه يا سالن نمايش، آرشيو، اتاق كنفرانس و ساختمان مديريت در4 ساختمان متفاوت قرار گرفته اند كه کارآيي هر كدام از اين ساختمان ها از روي ظاهر آنها قابل تشخيص است.

سالن مركزي دو ورودي دارد؛ اولي از طريق يك شيب بتني كه از خيابان مالي وارد مي شود و ديگري از طريق يك پل چوبي كه روي استخر پارك مجاور مؤسسه احداث شده است وارد فضاي اصلي مي شود. به محض ورود به ساختمان يك فرد جذب ارتباط تصويري اجسام و طراحي محيط پيرامون خود مي شود. اين محيط شامل تركيب زيبايي از رنگ ها و اجسام و نورپردازي مي شود. سالن اصلي مديريت كه با يك ديوار شيشه اي شفاف كه بر ستون هاي بتني بنا شده است و سقف آلاچيق مانند آلومينيومي، نمادي كليدي از زندگي شهري است. 

 طبقات بالا و كتابخانة عمومي مؤسسه مشرف به شهر روتردام است. در كنار اين  سالن

موزة مؤسسه قرار گرفته است كه با آجرهاي قرمز پوشيده شده است.  طبقات سالن نمايش

 توسط پله هايي مدور به يكديگر متصل شده اند و ارتباط بين طبقات از درون سالن قابل

رويت است. 

سالن كنفرانس مدور كه بيشتر از جنس شيشه و چوب ساخته شده است از رو به رو به سالن اصلي متصل است. ساختمان آرشيو كه انحناي ملايمي دارد، از جنس ورق هاي استيل پوشيده شده است؛ بر روي يك دلان بتني بنا شده است و نماي آن در شب توسط نورهاي كامپيوتري كه توسط هنرمند  نورپرداز  پيتر استروپكن طراحي شده است آراسته  مي شود.  سطوح مات  و شفاف به گونه اي در ساختمان چيده شده اند كه بيشترين ميزان نور به نقاط مختلف ساختمان انتقال يابد.

داغ کن - کلوب دات کام نوشته شده توسط مهندس الهام ملکی در سه شنبه ۱۳۸۷/۰۲/۱۷ ساعت ۱۲:۱۰ بعد از ظهر | لينک ثابت |
 

سخن روز